הסדרה הישראלית | תיאטרון נוצר בת ים
10 הצגות, 10 שיחות, 20 דוברים

 

arava2מה זה להיות ישראלי? מה זה לדבר עברית? מה זה לחיות בארץ העתיקה חדשה הזאת ומה התרחש כאן בין כיבוש כנען על ידי יהושע לכיבוש McDonald ?
במהלך חודש פברואר 2013 תעלה להקת תיאטרון נוצר סדרה מיוחדת של ההצגה 'ערבה' זוכת ציון לשבח במסגרת פרס היצירה בתחום הציונות על הבימוי יוצא הדופן. בכול אחד מערבי הסדרה יקדים להצגה שיח פומבי על יין ופירות יבשים של זוג משוחחים: מעולם האמנות, התקשורת, האקדמיה והחברה -  מי אנחנו, למה אנחנו ואיך אנחנו כאן – כובשים או חלוצים? ילידים או נוודים? כול ישראל חברים או אדם לאדם זאב?

על ההצגה ערבה
מאת אהרון מגד, עיבוד ובימוי דלית מילשטיין – ציון לשבח בפרס היצירה בתחום הציון, כוריאוגרפיה ערן לביא, פרס מלחין השנה לבועז ברקת  ותאורן השנה לזיו וולשין בפרס הפרינג' 2012, תפאורה מושיק יוסיפוב, תלבושות מיכל לאור, וידאו ארט אורי דרוקמן, עיצוב גרפי  נועם לבקוביץ.
שחקנים : ערן בן-צבי, יעל ברנפלד, אנה סטפן, יריב קוק, יונתן רוזנהק, אלון שטיינברג, ערן בוהם.
הרכב רוק חי: בועז ברקת, ישי בן-יעקב, שרון בוזין
מהביקורת:
    'תיאטרון ניסיוני מהסוג הטוב ביותר' – שי בר-יעקוב – ידיעות אחרונות
    'פנטזיה פרועה.. סביב אתוס ומיתוס כיבוש השממה' – מיכאל הנדלזלץ – הארץ
    'הפקה מרשימה... טירוף חושים אידיאולוגי כנגד כול הסיכויים' – צבי גורן – הבמה
    'ביצוע מעולה מבחינת הבימוי, הליהוק והמשחק' – בן-עמי פיינגולד – מקור ראשון

העיבוד החדשני של הלהקה למחזה נפלא ונשכח של חתן פרס ישראל אהרון מגד מספר על קבוצה של צעירים בימי ראשית המדינה הנאבקים למצוא מים בערבה. הקונפליקט בין תאוות החלוציות לתשוקת הילידות, בין רצון הפרט לרצון הקבוצה ובין החלום הציוני לחלומות אחרים עומד בלבה של היצירה. חלל שהוא כולו במה לוקח אותנו במסע מיתולוגי לראשית ימיה של מדינת ישראל על מנת להתבונן על עצמנו מחדש היום.  מהו 'המקום' הישראלי, מיהו 'האדם הישראלי' – אלו שאלות שמטרידות אותנו כיוצרים וכאזרחים במדינת ישראל. התיאטרון עבורנו הוא זירת פעולה חברתית ופוליטית גועשת ותוססת, חושית ומטלטלת. אנחנו מזמינים את הקהל שלנו לסעור עמנו ובסדרה הישראלית להרחיב את השיח המהותי הזה גם עם מי שיש בדבריו לטלטל אותנו.

      ערבה                   ערבה

 

על מפגשי השיח של הסדרה הישראלית:

מוצאי שבת, 2.2.2013: הפעולה כזהות – אני עושה משמע אני ישראלי.
ראש העיר בת-ים שלומי לחיאני ישוחח עם מירב בטיטו, עיתונאית חברתית, על האופן שבו עיצבו באורח חייהם האישי את הזהות הישראלית שלהם -  מהשוליים למרכז.


 יום שלישי, 5.2.2013: הצבר המתוק – איפוא גדל הצבר מודל 2013?
חוקר התרבות פרופ' עוז אלמוג ישוחח עם העיתונאי, עורך 'מקור ראשון' לשעבר, אמנון לורד על הצבר הישראלי מודל 2013, מה נשאר ממנו בגבולות הקו הירוק ומה צומח בגבעות יהודה והשומרון.


 יום חמישי, 7.2.2013: זהות מיתולוגית – ישראליות בעין הסער.
סלי מרידור, יו"ר הסוכנות היהודית ושגריר ישראל בארה"ב לשעבר ישוחח עם ההיסטוריון והפילוסוף הצבאי ד"ר אורי מילשטיין על הפער בין הדימוי שלנו בעיני עצמנו ובעיני העולם ואופן שבו מתנהלים בזירות המציאות הממשית.


מוצאי שבת, 9.2.2013: הפנים והקול שלנו – מי זה הישראלי הזה?
המחזאי יהושוע סובול ובנו היוצר והמוסיקאי  יהלי סובול ישוחחו על הישראלי שלהם – זה שפניו וקולו מגולמים בהצגות ובשירים שהם יוצרים.


 יום רביעי, 13.2.2013: בעיין הבמאי – עיוות או זיכוך.
העיתונאי יהודה נוריאל ישוחח עם יוצר הקולנוע אבי נשר על האופן שבו הוא משרטט את הישראליות ביצירותיו, האם היצירה הקולנועית מזככת את הארכיטיפ או מעוותת אותו ומשווק אותו לקהל הצופים כ'דבר האמיתי'?


מוצא שבת, 16.2.2013: יהדות-ישראליות-ציונות – אז מי אני בעצם?
הרב שי פירון  משוחח עם האנתרופולוג והמשורר פרופ' זלי גורביץ' על ריבוי של זהויות בארץ קטנה. בין לבין יגישו שחקניות הלהקה שירים פרי עטו של גורביץ מספרו האחרון 'פסוקים'.


 יום שלישי, 19.2.2013: לחופי הים התיכון – ישראליות ים תיכונית אפשרות תיאורטית או ממשית?
הסופרת אבירמה גולן, מנהלת המרכז לעירוניות ותרבות ים תיכונית, בת-ים, תשוחח עם איש החינוך והפעיל החברתי זוהר אביטן על הזהות הים-תיכונית של הישראלי, האם אכן יש לה קיום או שמה היא בדיה שמתקיימת בדמיונם של אנשי רוח, ספרות ותקשורת בלבד.


 יום חמישי, 21.2.2013: צבר בטעם נענע – מקומן של זהויות לא ישראליות בישראליות.
העיתונאי זוהיר בהלול ישוחח עם המשורר ארז ביטון על 'האחרות' בחברה הישראלית, על צבעים ותרבויות וצלילים הנדחקים מחוץ לקוביית הזהות ה'ישראלית'.


 יום חמישי, 28.2.2013: זהות בצל טראומה – נרטיב הקורבן בגיבוש זהות ישראלית.
העיתונאית יפעת ארליך תשוחח עם הסופרת והמחזאית נאוה סמל על האופן שבו השואה מחלחלת להגדרת הישראליות שלהן.


 מוצאי שבת, 2.3.2013: הקוקו והסרפן – נשים ישראליות במרחב גברי.
הזמרת סי הימן, האמנית והבלוגרית אורטל בן-דיין, הבלוגרית ואשת התקשורת ענת מגל ובמאית תיאטרון נוצר דלית מילשטיין על נשים ישראליות שיש להן מה להגיד ושאומרות.

 

 

קליפ השבוע

La Garriga Is Playing For Change Too

 

Van Gogh Alive

Van Gogh Alive

אתם כאן: דף הבית משולחן המנכ"ל הסדרה הישראלית | תיאטרון נוצר בת ים